Často kladené otázky

Jak se mohu zapojit do aktivit?

Informace naleznete v sekci JAK POMÁHAT, pokud můžete nabídnout konkrétní pomoc napište nám na email zsalsa@zsalsa.cz a domluvíme se, jakou činnost byste s námi chtěl/a vykonávat. Hledáme odborníky z oborů fyzioterapie, logopedie, sociální práce, ale také dobrovolníky, kteří by se s námi podíleli na osvětových aktivitách, překladech textů, koordinaci péče o nemocné. Je možné se také stát dobrovolníkem přímo v rodině nemocného ALS.

Kde je možné nahlídnout na pomůcky?

Na pomůcky je možné nahlédnout na naší kontaktní adrese Americká 584/14 po telefonické domluvě. Je možné pomůcky vyzkoušet a domluvit se na zapůjčení. Na webových stránkách vyplňte poptávku po pomůcce, kterou byste rádi vyzkoušeli a my se Vám v nejbližší možné době ozveme. Více informací na emailu jana@zsalsa.cz.

Je možné se setkat s týmem odborníků a dostat všechny potřebné informace?

Ano, je možné domluvit si konzultaci přímo s námi. Spolupracujeme s Neurologickou klinikou VFN, která provozuje speciální ambulanci zaměřenou přímo na onemocnění ALS. V této ambulanci jsou poskytovány informace z oblasti fyzioterapie, logopedie a psychiatrie. Domluvit konzultaci si můžete přes naši hotlinku nebo na emailu zsalsa@zsalsa.cz

Jak se dozvíme, na jaké pomůcky máme nárok, které hradí zdravotní pojišťovny?

Doporučujeme se podívat např. na stránky DMA PRAHA, kde v katalogu naleznete všechny možné pomůcky a přímo po rozkliknutí vidíte na jaké pomůcky máte nárok a jaký je doplatek. Pro lékaře je důležitý vždy kód, který je u vybrané pomůcky napsaný.

Existuje specializované centrum pro ALS pacienty? A kde mám najít neurologa?

Specializované centrum v ČR doposud neexistuje, doporučujeme se s péči odvolávat přímo na nervosvalové nebo neuromuskulární ambulance, které jsou ve většině velkých nemocnic. Zde naleznete přímo lékaře zabývající se nervosvalovými onemocněními, kam ALS spadá.

Co ALSA dělá?

ALSA je vedena týmem odborníků, mnozí pracují jako externí poradci. Poskytujeme především poradenství z oboru neurologie, psychiatrie, logopedie, fyzioterapie. Je možné se s námi domluvit na osobní schůzce a sjednat návštěvu v našem sídle. Dále zajištujeme rekondiční pobyty, výjezdy do domácností pacientů, osvětu veřejnosti ale i odborné populace o ALS.

OSOBNOSTI