MUSÍM DĚLAT VĚCI JAKO DŘÍV.

V únoru 2013 jsem měla ošklivou chřipku. Chřipka trvala více, než týden, a když skončila, měla jsem jiný hlas, musela jsem si pořád odkašlávat a dost mě to obtěžovalo. Myslela jsem si, že je to důsledek chřipky a že to časem zmizí. Nezmizelo. Během května téhož roku jsem si chystala přednášku, jsem textilní restaurátorka, během pročítání si přednášky jsem měla pocit, že se mi hůře artikuluje.

Byl to ale jenom pocit, ne jistota, a dál jsem po problému nepátrala. Koncem roku 2013 jsem si všimla, že mám velmi pokleslé měkké patro a také se mi začalo hůře polykat. Otálela jsem s návštěvou naší lékařky, určitě ze strachu. Pročítala jsem internet a snažila se přijít na to, co mi je.

V únoru 2014 jsem navštívila naší lékařku a ta mě referovala na neurologii. Po několika testech mi sdělili diagnózu: „Amyotrofická laterální skleróza“. Byl to šok, nicméně jsem se snažila žít jako doposud. Restaurovala jsem, ale začala jsem si všímat, že mé ruce jsou méně obratné a někdy mi trvalo až dvě hodiny, než jsem se dostala ke své původní zručnosti. Vzala jsem si z toho ponaučení. Musím dělat věci jako dřív, abych si původní dovednosti udržela…

OSOBNOSTI